Megvonta az Egyesült Államoktól a lehetséges legjobb, „Aaa” államadós-osztályzatot a Moody’s Ratings. A nemzetközi hitelminősítő mindenekelőtt azzal indokolta a lépést, hogy több mint egy évtizede folyamatosan növekszik az amerikai államadósságráta és a kamatteher, és ma már mindkét mutató jelentősen meghaladja a hasonló besorolású szuverén adósokra jellemző szinteket.
A Moody’s lépése nyomán
a három globális hitelminősítő közül már egyik sem tartja nyilván a lehetséges legjobb besorolásokkal az amerikai államadósság-kötelezettségeket.
A Standard & Poor’s – a globális piacvezető hitelminősítők közül elsőként – már 2011-ben megvonta az Egyesült Államoktól az elit „AAA” államadós-osztályzatot, amelyet 1941 óta tartott érvényben.
Az S&P – amelynek minősítési részlege néhány éve az S&P Global Ratings nevet viseli – a tizennégy évvel ezelőtti leminősítés óta az „AAA”-nál szintén egy fokozattal alacsonyabb, „AA plusz” besorolással tartja nyilván a hosszú futamidejű amerikai államadósságot.
Az S&P annak idején azzal a véleményével indokolta a globális piacokon komoly megrázkódtatást okozó leminősítést, hogy az akkori adósságlimit-emelési vita lezárásaként létrejött államháztartási konszolidációs terv elégtelen a középtávú amerikai államadósságpálya stabilizálásához.
Másodikként a Fitch Ratings vonta meg 2023 augusztusában az Egyesült Államoktól az „AAA” államadós-besorolást, a jelenleg is érvényes „AA plusz”-ra rontva a minősítést.
A Fitch azzal a várakozásával indokolta a döntést, hogy a következő években romlanak az amerikai államháztartási mutatók és növekszik a államadósságteher.
A Fitch és az S&P „AA plusz” osztályzata a Moody’s által az Egyesült Államokra péntek óta érvényben tartott „Aa1”-nek felel meg.
A Moody’s, amely pénteken, a három nagy hitelminősítő közül utolsóként vonta meg a lehetséges legjobb osztályzatot az Egyesült Államoktól, 2023 novemberében rontotta negatívra az addigi stabilról az akkori „Aaa” szintű, világszerte mértékadóként nyilvántartott amerikai besorolás kilátását. Ezt annak idején azzal indokolta, hogy megnövekedtek az amerikai államháztartási kockázatok, és ezeket már nem feltétlenül ellentételezik az Egyesült Államokra mint szuverén adósra jellemző egyedülálló erősségek.
A Londonban péntek éjjel bejelentett leminősítés indoklásában a Moody’s Ratings kiemelte:
az egymást követő amerikai kormányok és a kongresszus tagjai képtelenek voltak megállapodásra jutni olyan intézkedésekről, amelyekkel vissza lehetne fordítani a jelentős éves államháztartási hiányok és a növekvő kamatköltségek tendenciáját.
A hitelminősítő kiemeli: várakozása szerint a dollár a belátható jövőben is a domináns globális tartalékvaluta marad, annak ellenére is, hogy a világ jegybankjai az utóbbi húsz évben diverzifikálták tartalékstruktúrájukat.
Donald Trump, 2017 és 2021 között az Amerikai Egyesült Államok 45. elnöke.