A megfelelő hidratáció elengedhetetlen az edzés során

sport-hidratacio

Testünk jelentős része vízből áll, a folyadék pedig számos fontos funkciót lát el a szervezet működésében. Sportolás közben azonban fokozottan vizet veszítünk az izzadás miatt, ami dehidratációt okozhat akkor, ha nem pótoljuk időben.

Ez pedig nem jó hír, hiszen csökkenhet a teljesítmény, fokozódhat a fáradtságérzet, és koncentrációs problémák is adódhatnak. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan és mikor érdemes hidratálni!

Hidratáció az edzés minden szakaszában

Az Endurance.hu EthicSport márkája rengetegféle sportitalt kínál, amelyek hatékonyan képesek biztosítani az alapos hidratációt. A folyadékfogyasztást már edzés előtt el kell kezdeni, hogy a szervezet megfelelően fel tudjon készülni a terhelésre. Ez segít maximalizálni a vérmennyiséget, elősegíti a szív- és érrendszer működését, valamint a test hőszabályozását is.

Az edzés során 15-20 percenként érdemes 150-300 ml folyadékot fogyasztani, különösen meleg időben vagy intenzív terhelés esetén. Ez hozzájárul a hidratáció fenntartásához és a teljesítménycsökkenés megelőzéséhez is. Az edzés befejezését követően fontos a folyadékvesztés pótlása. Ennek mértéke kb. az elvesztett súly másfélszerese legyen.

Az elektrolitok szerepe is meghatározó

Az izzadás során persze nemcsak vizet, de fontos elektrolitokat – például nátriumot, káliumot és magnéziumot – is veszítünk. Ezek az ásványi anyagok meghatározóak az izmok és az idegrendszer megfelelő működéséhez. Ezért hosszabb vagy intenzív edzések során ajánlott izotóniás italokat fogyasztani. Így pótolhatók az elvesztett elektrolitok.

Ha nem iszunk eleget, dehidratálódhatunk. Ennek tünetei közé tartozik a szomjúság, a szájszárazság, a fejfájás, a szédülés és a koncentrációs nehézségek. Súlyosabb esetben pedig izomgörcsök, hőguta és teljesítménycsökkenés is előfordulhat. Ezek kialakulását semmiképpen se várjuk meg, előzzük meg inkább megfelelő folyadékbevitellel.

Tippek a hidratációhoz

A legjobb, ha ébredés után a napot rögtön egy pohár vízzel kezdjük. Ezzel máris beindíthatjuk az anyagcserét. Ha mindig magunknál tartunk egy kulacsot, emlékeztethetjük magunkat a vízivásra. Igyekezzünk magas víztartalmú ételeket fogyasztani, például uborkát, görögdinnyét vagy narancsot.

Kerüljük a túlzott koffein- és alkoholfogyasztást, mivel ezek vízhajtó hatásúak. Ha viszont ilyesmit iszunk, ne felejtsünk el még több vizet magunkhoz venni.

A megfelelő hidratáció elengedhetetlen a sportteljesítmény fenntartásához és az egészség megőrzéséhez is. A rendszeres és tudatos folyadékbevitel segít megelőzni a dehidratációt, javítja a koncentrációt és támogatja a regenerációt. Nem érdemes a szomjúságérzet megjelenéséig várni, inkább tegyük a napi rutinunk részévé a folyadékfogyasztást!

Akkora a baj az egészségügyben, hogy már szakdolgozókra testálnak orvosi feladatokat

Ennek a 2 csillagjegynek nem lesz boldog a következő hét

Orbán Viktor most azt találta ki, hogy az ukránok a Tisza Párt segítségével akarják ellehetetleníteni a kamu népszavazását

7 okos spórolási tipp nyugdíjasoknak

Újszülött kisfiút találtak a szolnoki kórház inkubátorában

Rákkeltő anyagok szivárognak egy állami területről, a kormány nem tesz semmit