Végleg bezárt és Romániába költözött a nagymúltú Zalakerámia romhányi gyára, főleg a rossz gazdasági környezet miatt, mivel az Orbán-kormány az égetettagyag- és kerámiagyártókra kivetett kiegészítő bányajáradékkal végleg ellehetetlenítette a működést.
A Magyar Kerámia Szövetség honlapján megjelent hír szerint január végén befejeződött a teljes technológiai sor szétszerelése és elszállítása, az itt maradt gyáregység mostantól csupán logisztikai feladatokat fog ellátni.
„A Zalakerámia Zrt. romhányi gyárában – amelynek jogelődje a 1922-ben a Lloyd Társaság által alapított Romhányi Építési és Kerámiagyár – befejeződött a teljes technológiai sor szétszerelése és Romániába történő elszállítása. A Nógrád megyei üzem teljes gyártókapacitása – amely 4,5 millió négyzetméter volt, és 2017-ben 5 milliárd forint értékben új, korszerű gyártósort helyeztek üzembe – befejezte termelését” – olvasható a közleményben, mely megjegyzi:
Ezzel a hazai burkolólapgyártás egyetlen modern üzeme véglegesen megszűnt, ahol a továbbiakban csak logisztikai feladatokat látnak el.
Jelezték a problémákat, nem hallgattak rájuk
A szöveg szerint a Magyar Kerámia Szövetség az elmúlt évek során több alkalommal számos kormányzati szereplő felé jelezte, hogy az építőanyag-ipart érintő recesszió, valamint a magyarországi burkolólapgyártásra súlyosan ható kormányzati intézkedések – így például a CO₂ kvótaadó és a bányajáradékról szóló rendelet – következtében nagy a kockázata annak, hogy a termelési technológia egy szomszédos országba költözik, ezzel nem csak jelentős hazai gyártókapacitás szűnik meg, hanem elbocsátásra kerülhet a dolgozói állomány jelentős része.
A következők időszaktól a Zalakerámia Zrt. termelése a Tófeji gyáregységre korlátozódik. A magyar piac ellátása a Tófeji gyárból, valamint a szomszédos országokban lévő Lasselsberger gyártó üzemekből fog történni, többek közt abból az üzemből, ahová most a romhányi eszközök kihelyezésre kerültek.
A Nógrád megyei településen 200 embert bocsátottak el.