Baleset

Jákob Zoli raktára is leégett ma hajnalban a IX. kerületi tűzvészben

Baleset

Tömegbaleset az M5-ös autópályán, kamionok hevertek szerteszét

Bűnügy

Rendkívüli: betörhettek a Védelmi Beszerzési Ügynökség szervereire, katonai anyagok keringenek a világhálón

Tanácsok növénytermesztőknek plusz bevételi források megszerzéséhez 

novenytermesztes

A híradások nap mint nap az alacsony terményfelvásárlási árakról és a kedvezőtlen időjárásról szólnak. Ha növénytermesztéssel foglalkozunk, ezek bizony nem túl kecsegtetőek számunkra. Szerencsére bizonyos támogatásokkal korrigálhatók a veszteségek, de résen kell lennünk!

Ha nem akarunk éjjel-nappal a jogszabályok útvesztőjében bolyongani, ugyanakkor tudni szeretnénk minden friss előírásról, akkor célszerű kiszervezni gazdaságunk adminisztrációs teendőit. Például a Morva Növénydoki jó választás lehet. Az ősz végi, tél eleji időszakban célszerű többek között az AKG és ÖKO támogatásokra fókuszálni, és ők ebben is segítségünkre lehetnek.

De addig is vegyük most sorra, hogy hogyan érdemes készülni ezekre, egyáltalán megéri-e pályázni rájuk!

Érdemes-e elindulni ÖKO úton?

Az minden növénytermesztő számára egyértelmű, hogy az AKG plusz bevételt jelent, és a jelenlegi gazdasági helyzetben hiba lenne kihagyni. Ugyanakkor, ha áttérünk az ÖKO termesztésre, akkor akár a dupláját is megszerezhetjük az AKG-összegnek, de nagyon nagy vállalás. Inkább csak azok számára javasolt, akik elhivatottak, és rég szeretnék ezt az álmukat megvalósítani.

Legyen rendben a földterület!

Mindkét támogatás esetében fontos kitétel, hogy az igénylés évében január 01. és december 31. között jogszerűen használjuk az érintett területet. Kivétel ez alól az állami tulajdonú földterület bérlése, mert ott a szerződés lejárta után 6 hónapig az érintett hatóság igazolásával lehet ezt dokumentálni. Amennyiben a támogatási intervallumban lejár a bérletünk, részleges visszavonással vissza lehet majd adni a már megkapott támogatást.

Kulcsfontosságú a földmérés

Ezeknél a pályázatoknál a földmérés egy központi kérdés. Mivel ez a szolgáltatás most nagyon keresett, így a földmérők rendkívül leterheltek. A Morva Növénydoki itt is segítségünkre lehet, ha igénybe vesszük a fent már említett egyik kapcsolódó szolgáltatásukat, a pályázatírást és szaktanácsadást.

A földmérés szabályai

A földmérés szigorú szabályokhoz kötött, vegyük most sorra ezeket!

  • A táblahatárokat 1 méter pontosságú GPS-szel kell kimérni, természetbe illeszthető módon megjelölve a sarok- és töréspontokat. Ebben segíthetnek az akáckórók és a T-fák. Ezt a feladatot, vagyis a karózást nem lehet megspórolni, az ellenőrzéseknél figyelni fogják.
  • Az is nagyon lényeges, hogy nemcsak a helyrajzi szám szerinti határok számítanak, hanem a blokkhatárokra, a nem támogatható területekre és a nem termelő tájképi elemekre is figyelnünk kell.
  • Az így megkapott térképeket 5 évig kell használni, ezért különösen fontos, hogy pontosan legyenek rögzítve az adatok.
  • Azt is jó tudni, hogy a nem termelő tájképi elemekkel növelhető a táblaméret, ezzel pedig további támogatásokra tehetünk szert. Ne hagyjuk ki!

A fentiek jelzik, hogy érdemes elindulni az említett támogatások megpályázásában, de körültekintőnek kell lennünk! Csak azt vállaljuk, amit teljesíteni is tudunk, és figyeljünk nagyon a részletekre, illetve a határidőkre!

Ez is érdekelhet:
Tetten értek egy rendőrt, amint több mint 3 millió forintért adott el kábítószert

Megint alakított a MÁV: nemzetközi vonat elé tolatott a diósjenői személyvonat a váci állomáson

Vége a magyarok kedvencének, 117 év után nem gyártják tovább

Kövér László: a szőlő és a bor a magyar kultúrkincs része

Meghalt Karsai Dániel

Dúró Dóra 100 ezer forinttal támogatná azokat, akik tíz évig kibírják házasságban

Továbbra is kudarc Orbánék „szaporító-terve”: sokkal kevesebben születtek augusztusban, mint egy éve, nagyon felgyorsult a népességfogyás