Külföld

Fordulat jöhet a háborúban, Joe Biden még meghozott egy fontos döntést

Baleset

Jákob Zoli raktára is leégett ma hajnalban a IX. kerületi tűzvészben

Közlekedés

Ma is összeszarta magát a MÁV: most a Nyugati pályaudvaron van váltóhiba

Kutatás: az orvosok fele szerint csoda, hogy még működik a magyar egészségügy

Tízből nyolc orvos szerint romlott a közszolgáltatások színvonala, nem segített a látványosnak szánt béremelés.

Influenza, betegség, kórház, járvány
Látogatási tilalomról szóló tájékoztató a budapesti Semmelweis Egyetem I. Sz. Belgyógyászati Klinika Hematológiai Részlegén 2019. január 15-én. Fotó: MTI/Mónus Márton

„Csoda, hogy még működik” – ezt a választ jelölte meg az állami egészségügy kapcsán a megkérdezett orvosok 47 százaléka egy friss kutatásban, amelynek eredményeiről a Népszava számolt be.

A lap szerint a felmérésből kiderült, a négy évvel ezelőtti és máig 900 milliárdot felemésztő béremelés nem javított érdemben az egészségügy helyzetén: a jelentős közpénz-felhasználással nagyon korlátozott eredményt ért csak el a kormányzat, az egészségügyi szolgáltatások színvonalának javítása nem sikerült

– és ezt nem holmi „dollárbaloldalista, külföldről finanszírozott ürgebőrbe varrt ügynök-újságírók” állítják, hanem kutatásban résztvevő orvosok nagy többsége.

Rékassy Balázs orvos, egészségügyi-közgazdász még szeptember közepén készített kutatást a Webdoki szakmai portál olvasói között kollégái közérzetéről. Négy nap alatt több mint ötszázan töltötték ki a kérdőívet, a válaszadók túlnyomó többsége (87 százalék) 55 év feletti, állami ellátásban dolgozó gyógyító volt.

  • Az orvosok 85 százaléka szerint az egészségügy helyzete romlott a négy évvel ezelőtti, és máig 900 milliárd forintot felemésztő béremelés óta.
  • Saját életszínvonaláról 66 százalék állította, hogy a béremelés hatására javult, negyedüknek nem változott, míg nagyjából 8 százalékuknak romlott az egzisztenciális helyzete.
  • Az életszínvonala megtartásához a válaszadók fele ugyanannyit dolgozik, mint korábban, 39 százalékuk pedig többet, és körülbelül 10 százalékuk állította, hogy kevesebb időt tölt gyógyítással, mint a béremelés előtti években.

A közszolgáltatások színvonala a válaszadók 79 százaléka szerint romlott, illetve jelentősen romlott.

Saját munkakörülményeit a válaszadók 42 százaléka változatlannak ítélte, és csaknem ugyanennyien vélekedtek úgy, hogy rosszabb körülmények között dolgoznak.

Arra a kérdésre, hogy mit tart a magyarországi egészségügy legnagyobb előnyének, 47 százaléktól a válasz érkezett, hogy csoda, hogy még működik.

Csaknem negyedük pedig az ingyenességet jelölte meg, és mindössze az orvosok öt százaléka gondolta a rendszer előnyének, hogy hozzáférhetőek az ellátások.

A hiányosságok közé sorolták

  • a források szűkösségét,
  • az önálló ágazatvezetés hiányát,
  • a túlterheltséget,
  • a motiváció, a teljesítményértékelés és az elismerés hiányát.
Ez is érdekelhet:
Magyar Péter: Karácsony Gergely hazugságoktól és önellentmondásoktól hemzsegő interjút adott a Telexnek

Ismét csapadék érkezik, már látszik a jövő hét időjárása

Elfogtak egy orvost, aki 90 ezer forintos „adminisztrációs díjat” kért a betegeitől a várakozási idő felgyorsítására

Ismét veszett kutyát találtak Szabolcsban, rendkívüli intézkedések lépnek életbe

Rovarirtóval szennyezett babot hívott vissza egy áruházlánc

Terjed a vírus, október végétől kérhető az ingyenes influenza elleni védőoltás

Figyelmeztetést adott ki a Nébih, újra megjelent a veszélyes vírus Magyarországon