Te jobb cikkeket írnál? Hírszerkesztőt keres a Röviden! → Részletek
Nettó 220 ezer forintot keresnek a kormányhivatalok dolgozói, és a szakszervezet szerint eközben folyamatos terror alatt vannak tartva, a politikai alkalmasság alapján kiválasztott vezető tisztviselők büntetik azokat, akik a problémákat szóvá merik tenni – írről írt szerdán a 24.hu.
Noha a vezető csinovnyikok illetménye kilőtt, a valós munkát végző kormányhivatali dolgozóknak éhbért fizetnek: Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke szerint ebben a jelenleg közel 60 ezres munkavállalói csoportban
a túlnyomó többség havi fizetését továbbra is a garantált bérminimum szintjén (jelenleg bruttó 326 ezer forint) tartják.
„A rendkívül alacsony fizetésben részesülő, gyakorta két-háromdiplomás emberek számára nem alternatíva, hogy Ausztriába menjenek konyhai kisegítőnek. Sokan küzdenek megélhetési problémákkal, és leginkább csak szégyenkezni tudnak amiatt, hogy ilyen helyen dolgoznak” – kommentált Boros Péterné.
Minisztérium: igenis jól keresnek, akik azt állítják, hogy nem
A reakcióra nem kellett sokat várni, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) közleményében azt írta, valótlanságot közölt a 24.hu és az MKKSZ elnöke.
A cikkben szereplő állításokkal ellentétben a valóság az, hogy a kormányhivatali munkatársak az elmúlt öt évben háromszor részesültek béremelésben: 2020 márciusában átlagosan – a cafeteria bevezetésével együtt – 18 százalékos, 2022-ben átlag 10 százalékos, míg tavaly júliustól átlagosan 15 százalékos emelés történt – magyarázták.
Így 2020 óta összesen átlagosan csaknem 50 százalékos illetményemelés valósult meg a kormányhivataloknál, az ott dolgozók bruttó (! – a szerk.) átlagbére jelenleg 510 585 forint – olvasható a közleményben.
„Szintén nem igaz az az állítás, hogy a kormányhivatali dolgozók jelentős része a garantált bérminimumért dolgozna. Ezzel szemben az igazság az, hogy a 34 ezer kormányhivatali dolgozó 98,7 százaléka magasabb illetményben részesül, mint a garantált bérminimum” – állítja a minisztérium, azt ígérve, hogy a kormány a közigazgatásban dolgozók további illetményemelését kiemelt prioritásként kezeli.