A hajhullás sokak számára egy ijesztő jelenség, hiszen a haj a személyiségünk, megjelenésünk fontos része, a hölgyek többsége pedig igen nagy gondot fordít az ápolására.
Ám ha egyszer csak azt vesszük észre, hogy a hajunk a megszokottnál jobban hullik, netán ritkulni kezd, akkor nincs mire várni, mihamarabb cselekednünk kell.
Hogyan lehet megállítani a kóros hajhullást?
Ennek a jelenségnek mindig van valami kiváltó oka, így a tüneti kezelés nem elég, hanem ki kell deríteni, mi okozza a problémát, és csak ezután elkezdeni a kezelést, például a Helia-D Regenero hajhullás elleni termékcsaládjával.
Az első lépés tehát az legyen, hogy felkeressük a háziorvosunkat. A fokozott hajvesztést ugyanis sokféle belső tényező okozhatja, a szervezetben jelenlévő gyulladásos gócoktól kezdve a hormonproblémákig. Az orvos minden bizonnyal beutal majd egy vérvételre, illetve továbbküld különféle vizsgálatokra.
A diagnózistól függ, hogy milyen kezelésre lesz szükség, illetve ezzel egyidejűleg megkezdődhet a haj és a fejbőr regenerálása is. Ehhez használjunk speciális, hajhullás elleni készítményeket. A legjobb eredményhez nem elég egy-egy termék, hanem érdemesebb egy komplett szett minden tagját alkalmazni, ami tartalmazhat még hajszeszt, regeneráló esszenciát, hajerősítő balzsamot is.
Ezek a kozmetikumok segítenek helyreállítani a fejbőr állapotát, valamint serkentik a hajnövekedést, erősítik az új szálakat, támogatják a hajhagymák működését.
Mindezek mellett a belsőleges táplálásról sem szabad elfeledkezni, fogyasszunk hajerősítő, hajhullást csökkentő étrend-kiegészítőket. Az A- és B-vitaminok, a cink és a szelén mind fontos szerepet játszanak a haj egészségének megőrzésében.
A hatékony hajhullás elleni “terápia” tehát 3 részből áll:
- A kiváltó ok kiderítése, kezelése
- Külső regenerálás
- Belső táplálás
A hajhullás biológiája
Érdemes röviden szót ejteni arról is, hogy egyáltalán mikor beszélhetünk kóros hajvesztésről. A hajhullás ugyanis bizonyos mértékig természetes jelenség. A szálaknak van egy meghatározott életciklusa, ami mintegy körforgásként ismétlődik.
A növekedési, azaz anagén fázis a leghosszabb, 3-6 évig tart, ezalatt a hajszálak folyamatosan nőnek. Ezután következik a katagén fázis, amikor a növekedés és a tápanyagellátás megáll. Utána az elhalási, más néven telogén fázis következik, a szálak kihullanak. A körforgás azonban e ponton elölről kezdődik, ugyanis a hajhagyma már növeszti a következő szálat, ami voltaképpen “kitolja” a régit, és újfent anagén fázisba kerül.
Ez a ciklus életünk során kb. 15-20 alkalommal ismétlődik, ennyiszer képes egy-egy hajhagyma új hajszálakat növeszteni. Naponta mintegy 100 szál elvesztése teljesen normális és természetes, aggódni akkor kell, ha marékszámra hullik a hajunk és jól láthatóan ritkulni kezd.
A hajápolási szokások fontossága
Sokan nem gondolnak bele, hogy a helytelen hajápolási szokások is lehetnek a probléma forrásai. A szoros copfok, gyakori festés, durva fésülés ugyanis megviseli a szálakat.