Bemutatták a külügyminisztériumban azt a négy űrhajósjelöltet, akik közül kikerül az az egy, aki 2024 végén vagy 2025 elején harminc napos kutatási misszión vehet részt a Nemzetközi Űrállomáson. A HUNOR – Magyar Űrhajós Program egy orvossal és három mérnökkel kezdi meg a kétéves kiképzését Magyarország újonnan felállított hivatásos űrhajósállományának – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium kedden.
A négy kiválasztott jelölt között van
- Cserényi Gyula 33 éves erősáramú villamosmérnök;
- Kapu Tibor 31 éves űripari fejlesztőmérnök;
- Schlégl Ádám 33 éves klinikai ortopédsebész és
- Szakály András 40 éves repülőipari-tervezőmérnök.
Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos a megnyitó beszédében arról magyarázott, hogy Magyarország visszatér az űrbe! Az alapján, hogy 1980-ban – a sajtótájékoztatón vendégként jelen lévő – Farkas Bertalan űrrepülése milyen erős katalizátorként hatott a magyar tudományos életre, igen megalapozott a mostani űrhajós program legfőbb célkitűzése, hogy hosszan tartó, felívelő pályára állítsa a magyar tudományt és high-tech ipart – foglalta össze a program hosszútávú törekvéseit.
Emlékezetes, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (és ezek szerint űrügyi is) néhány napja arról magyarázott, hogy az „illetékes szakértői testület döntésének nyomán” négyre szűkült a magyar űrhajós-jelöltek listája.
A tárcavezető a Facebook-oldalán arról számolt be, hogy több ezer érdeklődő volt az új kormányzati űrstratégia keretében meghirdetett programra, amelynek célja, hogy ismét magyar űrhajós jusson a világűrbe! Ennek nyomán körülbelül 240 ember adta be a pályázatát, akik különböző teszteken és vizsgálatokon estek át az Európai Űrügynökség bázisán, a Semmelweis Egyetemen és a Magyar Energiatudományi Intézetben – tájékoztatott.