Nem Zabar volt az ország leghidegebb pontja keddre virradóan, ahol mínusz 15 fokot mértek ma reggel:
a Bükk-fennsíkon található Vörösmeteor töbörben mínusz 25,1 fokot mutatott a hőmérő 7 óra előtt nem sokkal.
Erről Kerékgyártó Róbert amatőr meteorológus számolt be a Facebookon, el is magyarázva az extrém hideg okát. Mint írja, a derült időjárás kedvezett a speciális mikroklíma-jelenségnek. A szél sokat gyengült az éjszaka folyamán, de teljesen nem állt el. A viszonylag szélcsendes idő, a hófelszín és a sarkvidéki száraz levegő, valamint a töbör (más néven dolina) jellege hozta össze az extrém hideget.
„A töbör az egyik leggyakoribb és legjellegzetesebb felszíni karsztforma. Kerekded, zárt szintvonalú mélyedés. Átmérője néhány métertől több száz méterig terjed. Egyesek alja sík, másokban határozott mélypont található és esetleg víznyelők vagy zsombolyok nyílnak. Ez utóbbiak gyakran nem a mélypont környékén, hanem a töbör valamelyik lejtőjén” – írja a Wikipédia, hozzátéve: ugyanezt a magyar szaknyelvben dolinának is mondják, és előfordulhat, hogy nyáron sem olvad el bennük a jég.
Kerékgyártó Róbert azt is írja, a következő pár napban az éjszakai órákban a fennsíkon a töbrök mélyén elég jó eséllyel előfordulhatnak újra −25 , de akár −30 fokos értékek is.
Ez nem számítana rekordnak, 2021-ben például az egyik bükki töbörben −35,5 fokot mértek.