Elpusztult az utolsó szumátrai orrszarvú Malajziában

szumátrai orrszarvú
Iman, az utolsó szumátrai orrszarvú Malajziában, miután elpusztult. Fotó: Sabah Wildlife Department

Rákban pusztult el a szumátrai orrszarvúk fajának utolsó ismert malajziai egyede, egy 25 éves nőstény – írta a BBC.

Az Iman nevű állat Borneó malajziai részén múlt ki szombaton – közölte Christine Liew, Sabah állat turisztikai, kulturális és környezetvédelmi minisztere. A faj utolsó malajziai hímje májusban pusztult el.

A szumátrai rinocéroszok hajdan Ázsia nagy részét benépesítették, a vadon élő populációk azonban szinte teljesen kihaltak, úgy vélik, ma már alig száz példány él belőlük. A faj a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján

a súlyosan veszélyeztetettek között szerepel.

„Iman természetes halált hal. Teljes figyelmet és a legjobb gondoskodást kapta, mióta 2014 márciusában befogtuk” – monda Liew.

A szumátrai rinocéroszokat az orrvadászat és az élőhelyük elvesztése sodorta végveszélybe, ám a fajt

ma leginkább a populációk széttöredezettsége fenyegeti.

A faj tenyésztését szolgáló erőfeszítések mindeddig kudarcot vallottak Malajziában.

Ma öt orrszarvúfaj él a Földön, kettő Afrikában, három Ázsiában. Az utóbbiak közé tartozik a szumátrai rinocérosz (Dicerorhinus sumatrensis), a legkisebb testű faj.

35 fok is lehet ma, másodfokú hőségriasztás lépett életbe

Kiadták a riasztást: odakozmál holnaptól, aki nem figyel

Orbán Viktor: Nagy győzelem

Szijjártó bejelentette, hogy most a Kaukázusban fog békét teremteni az Orbán-kormány

Orbán ismét az erdélyieknek puncsol, miután a magyargyűlölő bálványa elbukott

Összenő: Orbán Viktor a Kínai Kommunista Párt titkárával tárgyalt Budapesten