A párbeszédes Burány Sándor is szerette volna megtudni ma az Országgyűlésben, hogy hogyan került a volt macedón miniszterelnök Magyarországra.
Nikola Gruevszki nem menekült – jelentette ki -, Macedónia ugyanis a hivatalos magyar álláspont szerint biztonságos ország. Nem is politikai üldözött – folytatta -, hanem a választásokon megbukott volt politikus, akit korrupció, bűncselekmény miatt ítélte el, és jogos büntetésének letöltése elől menekült el.
Szégyenletesnek nevezte, hogy a kormány politikai üldözöttként kezel egy elítélt bűnözőt. Közölte:
minden jel arra mutat, és hitelesen nem cáfolták, hogy a magyar hatóságok hozták őt Magyarországra.
Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára szerint a képviselő egy olyan dolgot kritizál, amely más, nyugat-európai országokban is előfordul. „Ezek nem könnyű helyzetek, de vannak ilyenek”, amikor felmerül, hogy egy korábbi politikus politikai okokból üldözötté válik. Ilyen esetekre megfelelő eljárásrend áll rendelkezésre – szögezte le.
Megismételte: sem a magyar állam, sem a hatóságok nem segítették Gruevszki kijutását Macedóniából.
Amiből továbbra sem következik egyértelműen, hogy az Albániából Montenegróba, Montenegróból Szerbiába és Szerbiából Magyarországra jutásában sem segítették.
Az államtitkár azt kérte az ellenzékiektől: ne vegyenek részt az ezzel kapcsolatos dezinformációs kampányban, amelyet az ellenzéki sajtó folytat.
A magyar hatóságok biztonsági okokból, jogszerűen tették lehetővé, hogy a volt macedón kormányfő, aki egy külképviseleten jelezte menekültügyi kérelmét, a bevándorlási hivatal budapesti székhelyén tehesse azt meg. Hangsúlyozta:
a menedékjogi törvény kizárja a különleges bánásmód esetén a határon lefolytatott eljárás szabályainak alkalmazását, a harmadik országbeliek beutazásáról szóló jogszabály pedig szintén lehetővé teszi a beutazást.