Magyarország mindenhol a béke pártján áll, a Kaukázusban is, így a kormány folyamatosan segít abban, hogy békemegállapodás jöjjön létre hosszú évek háborúja után Azerbajdzsán és Örményország között – bohóckodott a ruszkibérenc magyarországi külügyminiszter kedden Jerevánban.
A tárcavezető az örmény kollégájával, Ararat Mirzojannal folytatott tárgyalását követően arról világosította fel a szatyorban, vagy kő alatt élőket, hogy nem csak Ukrajnában zajlik háború jelenleg, hanem a világ számos pontján!
Ugyanakkor nagy szerencséje a világnak, hogy Magyarország mindenhol a béke pártján áll, a diplomáciai rendezést támogatja!
„Így évek óta kiállunk a békés megoldás mellett itt, a Kaukázusban is, és folyamatosan segítünk abban, hogy békemegállapodás jöjjön létre hosszú évek háborúja után Azerbajdzsán és Örményország között. A békéltetés során már sikerült örmény hadifoglyokat hazaszállítanunk Azerbajdzsánból” – vette magára a szerénytelenség bénító terhét a dunakeszi Teréz anya.
Szijjártó szerint korábban meglehetősen rossz volt a kapcsolat Magyarország és Örményország között, azonban az elmúlt évek békéltető munkája nyomán ez mára jelentősen javult. Ezen folyamat keretében
- idén megnyílik Magyarország nagykövetsége Jerevánban és Örményország nagykövetsége Budapesten;
- támogatja az Orbán-kormány Örményország együttműködését az Európai Unióval;
- és idén is százötven olyan örmény gyermek táborozhat nyáron Magyarországon, akik Örményországba hazatérő családok gyermekei.
A miniszter állította, a kétoldalú gazdasági együttműködés is szépen fejlődik, tavaly újabb rekordot döntött a magyar-örmény kereskedelmi forgalom. „A magyar gyógyszerekre nagyon komoly kereslet van itt, Örményországban, a Wizz Air pedig ősszel létrehozza a bázisát a jereváni repülőtéren, és innentől kezdve tizennyolc célállomásra üzemeltet majd járatokat a jereváni repülőtérről” – magyarázta.
Majd bejelentette, hogy két megállapodást is aláírtak: az egyik értelmében ezentúl évi harminc örmény diák tanulhat majd ösztöndíjjal magyarországi egyetemeken, míg a másik a nukleáris energia területén folytatott együttműködésről szól.
„Örményország és Magyarország is hasonló nukleáris technológiát használ, és ezek élettartamát mindketten meg kívánjuk hosszabbítani, így létrejön közöttünk egy szakmai együttműködés is ezen a téren” – közölte.