Országszerte 313 iskolát vizsgáltak át a rendőrök a csütörtöki bombafenyegetés miatt – mondta el az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője pénteki sajtótájékoztatóján. Gál Kristóf közlése szerint 292 oktatási intézménybe – 273 budapestibe és 19 vidékibe – érkezett január 23-án reggel fenyegető e-mail.
Az e-mail-fiókok spam mappáiban csütörtök délután, este és még péntek reggel is találtak fenyegető üzenetet, így fordult elő, hogy reggel is megjelentek a rendőrök egy budapesti iskolánál – tette hozzá, jelezve: az épület átvizsgálását a tanítás megkezdése előtt sikerült elvégezni.
Voltak iskolák, amelyek bombariadó nélkül is kérték az átvizsgálást
Gál Kristóf elmondta: további 21 iskola vezetője – 5 budapesti és 13 vidéki intézmény igazgatója – kérte, hogy vizsgálja át a rendőrség az épületet, noha hozzájuk nem érkezett fenyegető üzenet.
„Valamennyi helyen ezt megtettük. A feladatra elegendő rendőr állt készen, és az összes helyszínre perceken belül rendőrt tudtunk küldeni” – húzta alá Gál Kristóf, aki megköszönte a diákoknak és a tanároknak, hogy mindenhol fegyelmezetten és felelősségteljesen működtek közre, és betartották a rendőrök utasításait, így rövid időn belül sikerült kizárni a veszélyt.
Úgy folytatta: megértik a szülők aggodalmát, éppen ezért igyekeztek a lehető leggyorsabban, az elvárt szakmai színvonalon elvégezni az átvizsgálásokat.
Robbanószert vagy robbantásra alkalmas eszközt egyetlen helyszínen sem találtak. A tanítás folytatásáról vagy a gyermekek hazaküldéséről az intézményvezetők döntöttek.
Terrorfenyegetésnek minősítették, az Europol is bekapcsolódott
Gál Kristóf közölte: a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda terrorcselekménnyel fenyegetés bűntett gyanúja miatt folytatja a nyomozást, az ország összes területi szervének szoros támogatása mellett.
„A bűncselekmény átminősítése nem jelenti azt, hogy nőtt volna a terrorfenyegetettség az országban” – figyelmeztetett, megjegyezve: a nyomozó hatóság a tényállás tisztázását követően döntött így, mert így magasabb büntetési tétel jár az elkövetőnek, és a büntetőeljárásban nagyobb a mozgástere a nyomozó hatóságnak.
Tudatta azt is, hogy a feljelentéseket egy eljárásban vizsgálják, szakmai együttműködésben az Europollal. Jelezte, minden olyan ország rendőrhatóságát felkeresték, ahol a közelmúltban hasonló bűncselekmények miatt indultak nyomozások.
Gál Kristóf kitért arra is, hogy a nyomozati cselekmények ismertetése veszélyeztetné a nyomozás eredményességét, ezért arról bővebb tájékoztatást a „teljes mértékben érthető”, jelentős közérdeklődés ellenére sem adhat. Emiatt az eljárásrendet sem tudja részletezni, és az országos akcióban részt vevők létszáma sem nyilvános – mondta.
Rendőrségi hackerek dolgoznak az ügyön
A szóvivő kiemelte: azért folytatja a nyomozást az NNI, mert ott vannak a rendőrség legmagasabban képzett kibernyomozói.
„Gyakorlatilag rendőr hackereink vannak, akik adott esetben magasabb tudással rendelkeznek, mint az elkövetők legnagyobb része”
– magyarázta.
Gál Kristóf szerint kijelenthető, hogy a bombariadóval fenyegető üzenet mögött nincs valós veszély, mindenki biztonságban érezheti magát az oktatási intézményekben.
„A rendőrség, ahogy eddig is, úgy a továbbiakban is mindent megtesz annak érdekében, hogy Magyarországon a közrendet és a közbiztonságot fenntartsa. Elkötelezettek vagyunk az itt élők szolgálatáért és védelméért” – fogalmazott.
Sok esetben valóban kivonultak a tűzszerészek is
Kérdésre válaszolva elmondta: ahol a kockázatelemzés alapján nem volt indokolt az épület kiürítése, ott előfordulhatott, hogy ezzel nem éltek a kollégái. „Meggyőződésünk, hogy a tegnapi napon megfelelően jártunk el” – jelentette ki.
Egy másik kérdésre válaszolva kifejtette: ha szokatlan, idegen tárgyat észlelnek a rendőrök egy helyszínen, akkor első lépésként lehetőség van bombakutató rendőrök bevonására, akik eldöntik, hogy további gyanút kelt-e a talált tárgy. Ilyenkor előfordulhat, hogy tűzszerészeket vonnak be – magyarázta, hozzátéve: a tegnapi napon is több tíz esetben vonultak ki tűzszerészek a helyszínekre, ahol ez indokolt volt.