Gazdaság

Bezuhant a kiskereskedelem – nem hiszed el, ennek most mi az oka

Kultúra

Elhunyt Nemere István

Belföld

Felvétel került elő a Fidesszel összejátszó Vogel Evelinről; Magyar Péter szerint a titkosszolgálatokkal dolgoznak Rogánék a lejáratásán

Fordulat jöhet a háborúban, Joe Biden még meghozott egy fontos döntést

biden-zelenszkij
Joe Biden amerikai elnök Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel Kijevben 2023. február 20-án. Fotó: Twitter/Maks_NAFO_FELLA

Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével – közölték amerikai kormányzati tisztségviselők vezető amerikai médiumokkal.

A döntés révén Ukrajna hadserege felhasználhatja az Egyesült Államok által rendelkezésére bocsátott nagy hatótávolságú taktikai rakétarendszereket (Army Tactical Missile Systems – ATACMS) Oroszország területén belüli célpontok ellen. A magas rangú kormányzati tisztségviselők arra is utaltak:

Joe Biden januárban távozó elnök korábbi álláspontjának feladása összefügg azzal, hogy a közelmúltban észak-koreai katonák is bekapcsolódtak az orosz-ukrán konfliktusba az orosz fél oldalán.

Amerikai hírszerzési értesülések szerint mintegy 12 ezer katona érkezett Észak-Koreából Oroszország kurszki régiójába, amelynek egy részét az ukrán haderő tartja ellenőrzése alatt. A térségbe egyben 50 ezer orosz katonát vezényelt a moszkvai hadvezetés az ukránok meglepetésszerű nyári offenzívája nyomán.

Biden korábban még próbálta elkerülni

Joe Biden a korábbi hónapokban azzal érvelt, hogy Egyesült Államok által szállított nagy hatótávolságú eszközök bevetésének engedélyezése a háború eszkalálódásához vezet, miközben komoly nyomás nehezedett az amerikai elnökre Kijev és több nyugati főváros felől arra hivatkozva, hogy Ukrajna számára a háború elvesztésébe kerülhet a korlátozás fenntartása.

Az amerikai adminisztráció nyáron már hozzájárult ahhoz, hogy az ukrán katonaság közvetlenül a határ mentén fekvő orosz területeken bevessen az Egyesült Államok által szállított fegyverzetet.

Joe Biden és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szeptemberben Washingtonban tárgyalt, amikor az ukrán államfő bemutatta „béketervét”, amelynek része volt oroszországi célpontok támadhatósága. Amerikai kormányzati források szerint Volodimir Zelenszkij célpontok lehetséges listájával érkezett az amerikai fővárosba, amelyek ellen az oroszországi mélységi támadásokat végrehajtanák.

Amerikai tisztségviselők közlése szerint időközben Oroszország a legértékesebb katonai eszközeit, amelyek lehetséges célpontnak számítanak, áttelepítette az ATACMS rakétáinak 300 kilométeres lőtávján kívüli területekre.

Trump egyelőre nem kommentálta a döntést

Donald Trump megválasztott amerikai elnök stábja egyelőre nem fűzött megjegyzést a januárban távozó adminisztráció döntéséhez.

Mike Rounds republikánus szenátor, az elnöki jóváhagyást kommentálva, a Fox News hírtelevízióban viszont arra utalt, hogy nemhogy ellenezné a lépést, hanem az

túlságosan későn jön Ukrajna helyzete szempontjából.

Politikai elemzők megosztottak az amerikai döntés hatásával kapcsolatban. Egyesek szerint Joe Biden jóváhagyása mélyíti a konfliktust, míg más szakértők úgy látják, az ukrán hadsereg mozgásterének bővítése javítja Ukrajna esélyeit egy esetleges tűzszüneti tárgyaláson, ami egybeesik Donald Trump szándékával a háború mielőbbi lezárására.

Ez is érdekelhet:
Kamion és teherautó ütközött, nagy baleset az M3-as autópályán

Donald Trump elleni merényletre adott megbízást az elnökválasztást megelőzően az Iráni Iszlám Forradalmi Gárda

Kamion és teherautó ütközött, nagy baleset az M3-as autópályán

Donald Trump nyerte az amerikai elnökválasztást

Nem ismer félelmet: Zelenszkij vonattal érkezett Budapestre

Két orosz rakétát lelőtt a légvédelem Kárpátalja felett, Szijjártó még mindig lapít

Úgy tűnik, eldőlt: Donald Trump megnyerte a választást