A szomszédos országok átlagárához kötik a magyar üzemanyagárakat, kihagyva a regionális adatokból Lengyelországot, Csehországot és Bulgáriát – közölte a miniszterelnök pénteken, a Kossuth rádiós szokásos alákérdezős propagandaműsorában.
„Jogos elvárás” az üzemanyagüzletben érdekelt szereplőkkel – a nagykereskedőkkel és a kiskereskedőkkel – szemben, hogy a magyar emberek olyan áron juthassanak hozzá az üzemanyaghoz, ahogy ebben a régióban más országok polgárai
– jelölte ki az ellenséget, tolta rá a felelősséget az üzemanyagszektorra Orbán Viktor, mintha a magas árakról kizárólag a kis- és nagykereskedők tehetnének, semmiképpen sem a kormányzat, az adók és az elhibázott gazdaságpolitika.
Orbán azzal fenyegetett, jobb, hogyha ezt az üzemanyagkereskedők belátják és a profitjukat eszerint állítják be, mintha ezt állami kényszerrel kellene elérni. Ezért – folytatta – arra kérte Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert, hogy ne erőből lépjen fel, hanem egyezkedjen. „Inkább a belátásra menjünk, ne a szkanderre” – cinikuskodott.
Ugyanakkor – jelezte – azt is be kell látni, hogy nem volt hibátlan, amit az üzemanyagüzletben érdekeltek számára javasoltak, mert a KSH-nak egy olyan regionális adatából dolgoztak, ami a szomszédos országok mellett még a lengyel, a cseh és a bolgár árakat is magában foglalja!
Az üzemanyag-kereskedők ez nem tartották fairnek, ezért a középárat, amihez a kormány kötni akarja a magyar árszínvonalat, a szomszédos országok átlagárában határozzák meg – közölte a kormányfő, hangsúlyozva: be fogják tartatni azt a korábbi megállapodásukat, hogy a magyar emberek nem fizethetnek többet a benzinért, mint a szomszédos országok átlagára.
Hogy a magyar bérszínvonalat is tervezik-e ugyanilyen módon a „szomszédos országokéhoz” kötni, arról a bölcs, populista, választásra készülő vezető mélyen hallgatott.