Nagy port kavart az a videó, melyet a zebrán átkelni szándékozók okítására tett közzé Facebook-oldalán a rendőrség.
A szeptember 18-án megosztott kisfilmben egy egyenruhás meglehetősen egyoldalúan, a gyalogosok felelősségére fókuszálva három, a KRESZ-ben nem létező „szabályt” sorol:
- ha érkezik egy jármű, és el tudod olvasni a rendszámát, akkor közel van;
- ha látod, hogy férfi vagy nő vezet, akkor nagyon közel van;
- egész addig nem lépsz le elé, míg bele nem néztél a vezetőnek a szemébe.
Majd a rendőr a „túlélőtippek” mellé még azt tanácsolja, hogy ha az autós átengedett, akkor „nyomjál neki egy lájkot, lehet, legközelebb is át fog engedni”.
A rendőrség inkább tartassa be a KRESZ-t
A videóhoz Vitézy Dávid, korábbi közlekedési államtitkár is hozzászólt és eléggé felhúzta magát.
„A rendőrség dolga a jogszabályok betartatása. Azokban pedig nem szerepel olyasmi, hogy a gyalogosnak a kijelölt gyalogátkelőhelyen az érkező gépjármű rendszámáról, a vezető neméről vagy haja színéről meg kéne győződnie, végképp nem olyasmi, hogy meg kéne “lájkkal” köszönnie, hátha akkor az autós máskor is betartja a szabályokat”
– írta Vitézy, hozzátéve: a rendőrség inkább menjen ki a zebrákhoz és tartassa be a KRESZ-t, „ne a szabálytalankodáshoz igazodó magatartásra nevelje az embereket Facebook-videókban – ez ugyanis teljes szereptévesztés és mivel a szabálytalankodást tekinti alapnormának, ezáltal rendkívül káros is”.
Hasonlóan vélekedik Kürti Gábor, a Magyar Kerékpárosklub elnöke is:
„Ezért felelős a magyar balesetek nagy részéért a rendőrség is. Ezért a videóért egy kevesebb közlekedési halottat termelő országban repülne a kommunikációs vezető, a baleseti számok miatt pedig a főkapitány is”
– vélekedett Kürti Gábor.