Belföld

„Ez a kormány gyermekbarátnak hazudja magát” – Több ezer emberrel tüntetett Magyar Péter a Belügyminisztérium előtt

Gazdaság

Rémhír terjed a TikTokon a betétek befagyasztásáról, az MNB feljelentést tesz

Belföld

Döbbenetes támogatottságot mértek Magyar Péter pártjának, látványosan hanyatlik a Fidesz

Cipősdobozban hordtak haza több mint 3 milliárd forintot: egyházi szervezetek mögé rejtőző bűnbandára csapott le a NAV

Népkonyhát üzemeltettek, de főzés helyett egy idő után csak fiktív számlázással foglalkoztak.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyőre az ártándi határátkelőhely belépési oldalán 2014. április 29-én.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyőre az ártándi határátkelőhely belépési oldalán 2014. április 29-én. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Egyházi szervezetek mögé rejtőző, az állami költségvetésnek 8 milliárd forint kárt okozó bűnszervezetre csapott le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a Békés Megyei Főügyészséggel együttműködésben.

A vámhivatal csütörtökön azt közölte, hogy a főügyészség külföldön nyitott bankszámlákról is zárolta a népkonyhával és a fiktív szerződésekkel csaló bűnbanda vagyonát, a szervezet irányítói pedig letartóztatásban vannak.

A Magyarországon bejegyzett egyház alá tartozó egyes szervezetek Békés, Csongrád-Csanád és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében szociális konyhákat működtetnek, időseket gondoznak, fogyatékkal élőket és pszichiátriai betegeket látnak el, de irányítóik a szervezet vagyonát nemcsak ezen célokra, hanem „tetemes összegben” saját vagyonuk gyarapítására is fordították – közölték.

A magyar költségvetésből származó támogatás, összesen 3,6 milliárd forint felhasználásához Budapesten napi ezer ember ellátására alkalmas népkonyhát hoztak létre. Az üzemeltető cégeket folyamatosan cserélték, volt, hogy a támogatást napi 24 ezer emberre is igényelték, de főzés helyett egy idő után már csak a fiktív számlázással foglalkoztak. A támogatási összegeket bankszámlákon átfuttatták, majd

több mint 3 milliárd forintot ATM-ekből és banki pénztárakban felvettek és cipősdobozban vitték vissza a bűnszervezet vezetőinek.

A nyomozás olyan fiktív szerződésekre is rávilágított, amelyekkel az állami támogatásokból származó 4,4 milliárd forintos összeg egy hozzájuk köthető szervezet osztrák és magyar bankszámláin landolt.

A nyomozás adatai alapján az elkövetők megtervezték, hogy a bűncselekményből származó javakat miként fogják legálisként feltüntetni. Ehhez a bűnszervezet vezetői fejenként 3,1 milliárd forintot, egyikük 76 éves édesanyja 900 millió forintot meghaladó adományokról szerzett hamis iratokat – tudatták.

A bűnszervezetet irányítók, családtagjaik és a hozzájuk köthető szervezetek nevén lévő 76 bankszámlát, 20 ingatlant, 7 nagy értékű motort és a jelentős összegű készpénzt zárolták.

A NAV pénzügyi nyomozói a Békés Megyei Főügyészséggel közösen Ausztriából és Liechtensteinből több mint 1,6 milliárd, Magyarországról több mint 5,8 milliárd forint értékben foglalt le különféle vagyonelemeket, főként hazai és uniós fizetőeszközöket – írták, hozzátéve: a széleskörű nyomozásnak köszönhetően felmerült a lehetősége annak, hogy az elkövetők kriptovalutába is befektettek, ezért nemzetközi együttműködéssel európai és ázsiai forgalmazókat is megkeresnek.

A NAV dél-alföldi nyomozói a banda két irányítóját bűnszervezetben, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás, pénzmosás bűntette és hamis magánokirat-felhasználásának megalapozott gyanúja miatt gyanúsítottként hallgatták ki és őrizetbe vették. A bíróság elrendelte a bűnszervezet vezetőinek letartóztatását, és három gyanúsított áll bűnügyi felügyelet alatt – áll a közleményben.

Az egyház hitéleti és egyéb szociális tevékenységét a nyomozás nem érinti.

Kapcsolódó friss hírek